Firma Cambridge Audio tworzy produkty z technologią Bluetooth już od prawie dekady - od naszych pierwszych głośników Bluetooth, przez pierwszy na świecie gramofon z bezprzewodową technologią dźwięku Qualcomm aptX HD Alva TT, aż po Melomanię, nasze prawdziwie bezprzewodowe słuchawki douszne.

W dzisiejszych czasach Bluetooth jest wszędzie. Znajduje się w naszych telefonach i zegarkach, w telewizorach i tabletach, a nawet w lodówkach. Jego miejsce w hi-fi jest również dość dobrze ugruntowane, ale nadal istnieją pewne nieporozumienia i nieufność wobec tej technologii.

Poprosiliśmy naszych przyjaciół z Qualcomm, którzy dostarczają aptX i aptX HD Bluetooth w naszych produktach, aby wyjaśnić podstawy Bluetooth i dlaczego jest tak wspaniały do odtwarzania muzyki.

W jaki sposób Bluetooth jako technologia rozwinął się w ciągu ostatniej dekady dla hi-fi?
Początkowo technologia ta nie była wykorzystywana w urządzeniach hi-fi - była stosowana w słuchawkach monofonicznych (takich, jakie widuje się u taksówkarzy itp.), a potem uchwalono prawo, że trzeba mieć w samochodzie jakiś rodzaj urządzenia głośnomówiącego, więc sprzedaż tych słuchawek poszybowała w górę.

Jeśli chodzi o ich akceptację w hi-fi, do użytku w dźwięku stereo, to było to bardziej problematyczne - i było to problematyczne nie dlatego, że było to z natury złe, ale dlatego, że było niejasne, co można było uzyskać

To może być dobre, może być złe, może być czymś pomiędzy. I to jest związane ze sposobem, w jaki został zaprojektowany oryginalny obowiązkowy system kodowania dźwięku w Bluetooth. Można go obsługiwać przy wielu różnych bitrate'ach: od bardzo niskiego, który dałby ci słaby dźwięk, do całkiem wysokiego, który dałby ci dźwięk dobrej jakości - ale kupiłbyś produkt i nie wiedziałbyś, co dostaniesz, dlatego marki, których wiarygodność była zbudowana na jakości dźwięku, początkowo opierały się przyjęciu Bluetooth.

Więc co to zmieniło?

Tym, co to zmieniło, była nasza oryginalna technologia aptX. Ponieważ aptX ma stały bitrate, został zaprojektowany tak, aby zapewnić jakość bardzo zbliżoną do jakości CD, a każdy produkt wyposażony w aptX przechodzi przez coś, co nazywa się testem IOP. Oznacza to, że jeśli jest to, na przykład, głośnik, jest on testowany z mnóstwem telefonów i innych rzeczy, które mogą być nadajnikami. Jeśli jest to telefon lub urządzenie nadawcze, jest ono testowane z mnóstwem słuchawek lub głośników lub rzeczy, które mogą być używane do odtwarzania.

Konsument może wtedy zobaczyć logo i wiedzieć, co dostanie, tj. reprodukcję zbliżoną do jakości CD, a kupujący może być pewien, że to zadziała, ponieważ zostało przetestowane, stąd użycie logo.

W ten sposób aptX zmienił sytuację. Otworzył rynek, wiele high-endowych marek audio, które chciały zaoferować swoim klientom coś bezprzewodowego jako wybór, po raz pierwszy poczuło, że mogą umieścić Bluetooth w swoich produktach, a Cambridge Audio był jedną z tych pierwszych marek, które to zrobiły.

Przeczytaj również: Jaki gramofon kupić? Poradnik dla początkujących

kolumna głośnikowa bezprzewodowa

W jaki sposób aptX HD podążył za aptX?

W 2015 roku zaczęto wymagać czegoś o wyższej jakości, lepszej niż jakość CD. W sieci zaczęły pojawiać się usługi audio wysokiej rozdzielczości, treści wysokiej rozdzielczości były dostępne do pobrania i ludzie chcieli czegoś lepszego. 

Zawsze mieliśmy możliwość uruchomienia aptX w rozdzielczości 24-bitowej - robiliśmy to w obszarze nadawania od dłuższego czasu - i byliśmy w stanie przenieść to na Bluetooth w 2016 roku z aptX HD. Również w tym przypadku firma Cambridge Audio dostrzegła potencjał bardzo wcześnie, stosując aptX HD w wielu produktach, w tym we flagowej serii Edge.

Dla większości ludzi, co zostało potwierdzone przez niezależne badania przeprowadzone na Uniwersytecie Salford, aptX HD jest nie do odróżnienia od źródła dźwięku o wysokiej rozdzielczości. I w tym momencie wiadomo, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które powinno zaspokoić potrzeby najbardziej krytycznych konsumentów. Zawsze znajdą się ludzie, którzy chcą więcej, ale na to właśnie odpowiedzieliśmy wprowadzając technologię aptX Adaptive, która jest w stanie osiągnąć rozdzielczość 24bit 96kHz przez Bluetooth.

Jakie są powszechne błędne przekonania na temat bezprzewodowego audio?

Jednym z nich jest "bezstratny kontra stratny" i przyjęcie, że stratny jest z definicji zły, a nie musi być.

Bluetooth jest ograniczony pod względem bitrate'u i to jest jego zaleta, jeśli chodzi o zastosowanie w małych urządzeniach, takich jak wkładki douszne Melomania, ponieważ masz małe urządzenie z bardzo małą baterią, a nie możesz uruchomić w uchu radia o wysokim bitrate'ie i dużej mocy. Osobisty produkt audio, taki jak wkładka douszna, musi być niskoenergetyczny. Bluetooth został zaprojektowany od podstaw z myślą o niskim poborze mocy i jest to jeden z powodów, dla których jest to niska przepływność. Nie zobaczysz w najbliższym czasie wifi w bezprzewodowej wkładce dousznej, ponieważ spaliłoby to baterię w mgnieniu oka i stwarzałoby ryzyko problemów z bezpieczeństwem.

Z niską mocą wiąże się niski bitrate, więc to też stanowi wyzwanie. I bardzo wiele z naszej historii aptX dotyczy rozwiązania tych wyzwań.

Czasami wdaję się w dyskusje na temat zalet aptX wyłącznie pod kątem wydajności audio w porównaniu z czymś innym i ludzie trochę nie rozumieją, o co chodzi. Próbujemy dostarczyć solidny dźwięk przez Bluetooth, a to nakłada na Ciebie ograniczenia. Częściowo jest to bitrate, ale także ograniczenia związane z koegzystencją z Wi-Fi. Bluetooth i Wi-Fi działają na tej samej częstotliwości radiowej, więc mogą się wzajemnie zakłócać. Wifi jest znacznie wyższa moc, więc masz wagi ciężkiej i lekkiej konkurujących o tej samej uwagi, więc to zawsze będzie Bluetooth, który cierpi z powodu zakłóceń.

Tak więc nasza historia nie dotyczy tylko jakości audio Bluetooth - chociaż jeśli jej nie masz, wierzymy, że nie masz nic, więc rozwiązujemy to w pierwszej kolejności - ale rozwiązuje wszystkie te inne problemy. Wytrzymałość, opóźnienia, współistnienie z Wi-fi to kolejne rozdziały tej historii.