Problemy z kompatybilnością dotykową ekranów iPhone'a

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zainstalować oryginalny ekran iPhone'a w telefonie klienta, ale okazało się, że dotyk nie działa? A może dotyk był w porządku, gdy go sprawdzałeś. Ale Twój klient wrócił następnego dnia z informacją, że ekran przestał działać lub sam pisze? Łatwo jest zrzucić winę za ten problem na wadliwy ekran, ale to może nie być takie proste!

Jeśli ekran iPhone'a nie reaguje na dotyk lub jeśli wyświetlacz jest zbyt czuły, albo jeśli urządzenie samoczynnie pisze. Apple twierdzi, że jest to zwykle problem związany z oprogramowaniem i może być konieczne ponowne uruchomienie urządzenia.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w witrynie firmy Apple.

Jeśli to nie pomoże, być może ekran ma Problemy ze zgodnością dotykową ekranów iPhone'a.

Różni producenci - różne ustawienia kalibracji

Apple twierdzi, że jeśli Twój iPhone nie został naprawiony przez firmę Apple, to nie otrzymałeś oryginalnego ekranu Apple. Prawda jest taka, że oryginalny ekran Apple nie istnieje.

Ekrany dla Apple produkują trzy firmy: LG, Toshiba i Sharp.

Używamy tych ekranów w naszych naprawach iPhone'ów.

Choć same ekrany LCD są produkowane zgodnie ze ścisłą specyfikacją Apple, kompatybilność między urządzeniami iPhone jest bardzo różna. Jeśli spojrzysz na panel dotykowy 3D, znajdziesz tam długi kod seryjny, który na pierwszy rzut oka może nic nie znaczyć, ale można go rozszyfrować w następujący sposób. Pierwsze trzy litery identyfikują producenta wyświetlacza LCD i panelu dotykowego 3D. Pozostałe cyfry to kod seryjny, unikalny dla danego wyświetlacza LCD. Te informacje są także zawarte w kodzie QR umieszczonym z tyłu ekranu. Dodatkowo są one rejestrowane na serwerze GSX firmy Apple w połączeniu z IMEI i numerem seryjnym urządzenia.

Zmieniony ekran!

Jest to jeden ze sposobów, w jaki Apple może stwierdzić, czy w telefonie iPhone kiedykolwiek był wymieniany ekran.

  • Ekrany LCD firmy Toshiba zaczynają się od C11 lub F7C
  • W przypadku wyświetlaczy LCD firmy LG od DTP lub C3F
  • W przypadku wyświetlaczy LCD firmy Sharp od DKH lub C0N

Można powiedzieć, że jeśli firma Toshiba produkuje ekrany LCD, to produkuje również dołączany do nich panel dotykowy 3D. Tak samo byłoby w przypadku firm LG i Sharp.

Gdy iPhone jest produkowany w fabryce i instalowany jest w nim pierwszy ekran, firma Apple używa specjalnej maszyny kalibrującej, która kalibruje iPhone'a do pracy z tym ekranem.

Sądzimy, że podobna maszyna jest używana, jeśli kiedykolwiek oddasz iPhone'a bezpośrednio do Apple w celu wymiany ekranu. W tym momencie nie ma znaczenia, czy iPhone otrzyma ekran LCD firmy LG, Toshiba czy Sharp. Maszyna kalibrująca upewni się, że jest on prawidłowo skonfigurowany. Zdarza się też, że skalibrowany ekran ma problemy z dotykiem.

Kalibracja iPhone'a

Jeśli iPhone został skalibrowany dla ekranu firmy Toshiba lub Sharp, a użytkownik zmienia producenta. Istnieje mniej więcej 5% szans na wystąpienie problemów z dotykiem i z samym typem. Jeśli iPhone został pierwotnie skalibrowany dla ekranu LG, a następnie zainstalowany z ekranem Toshiba lub Sharp, istnieje 50% szans na wystąpienie problemów z dotykiem, ponieważ rozkład zakresu czułości ekranu LG jest zupełnie inny niż w przypadku tych dwóch producentów.

Bez magicznego pola kalibracji, które informuje iPhone'a o zainstalowaniu ekranu innego producenta, będziesz mieć problemy, jeśli nie zainstalujesz ekranu LG. To prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego po zainstalowaniu ekranu i wystąpieniu problemów z dotykiem, a następnie zainstalowaniu innego ekranu, który działa, automatycznie zakłada się, że ekran jest uszkodzony.

Możliwe jednak, że po prostu zmieniłeś producenta i miałeś szczęście. Jeśli w kolejnej naprawie użyjesz ekranu, co do którego istnieje podejrzenie, że jest uszkodzony, najprawdopodobniej będzie on działał bez problemów.

Jeśli przynosisz do nas do Bazy Napraw iPhone'a swój telefon w celu wymiany ekranu, a ktoś wcześniej wymieniał w nim ekran i użył nieoryginalnego ekranu (LG/Sharp/Toshiba), dajemy Ci tylko wysokiej jakości (kopię) ekranu.

Ponieważ nie wiemy, jaki był oryginalny ekran i jeśli damy Ci inny, może pojawić się problem z kompatybilnością dotykową ekranu. Problem ten nigdy nie występuje w przypadku ekranów wysokiej jakości, więc jest to najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji.