Oto nasze ulubione nowości

Po włączeniu telefonu pojawia się logo zjedzonego na pół owocu jabłka, a następnie system uruchamia się stosunkowo szybko. Na ekranie głównym prawie nic się nie zmieniło. Zmienił się nieco górny pasek stanu, sygnał komórkowy i pasek baterii zyskały nowe ikony, ale można je łatwo przeoczyć. Ikony aplikacji w większości pozostały, zmieniły się ikony iTunes Store i Podcastu, ale szczerze mówiąc, nie korzystamy z nich zbyt często. Pewnym novum jest ich ruchomość, co więcej, powiedzielibyśmy, że jest lepsza, możemy przesuwać więcej ikon w tym samym czasie. Technologiczny hit!

W przeciwnym razie, gdy zablokujemy ekran, łatwo zauważymy, że kontury przycisków zniknęły, a te wtopiły się w tło. Przy okazji tło się zmieniło, więc możemy poczuć się jak na falującym brzegu morza. Powiadomienia z ekranu blokady będą znacznie lepiej odzwierciedlane po odblokowaniu, a ponadto można teraz przesuwać palcem po ekranie blokady, aby zobaczyć całą listę powiadomień. Być może właśnie to sprawi, że zaczniemy częściej korzystać z elementów sterujących powiadomieniami w systemie iOS.

Naprawdę zauważalna zmiana pojawia się po przeciągnięciu w górę centrum sterowania. Zmieniło się ono całkowicie. Skończyło się wieloekranowe centrum sterowania, znów masz najważniejsze ustawienia w jednym miejscu, ale zajmuje ono cały ekran. W zamian możesz dostosować ekran sterowania do swoich potrzeb.

Tak zwany "Tryb ciemny" był powszechnie pożądany w najnowszym systemie operacyjnym, ale nie ma go w iOS 11. Jednak w Ustawieniach możemy wywołać tryb odwrotny, który domyślnie pokazuje odwrotność kolorów. Zimny komfort, ale może być skuteczny w walce z oczami w nocy.

Grzebiąc w iMessage - poza kilkoma animacjami i emotikonami - nie znajdziemy nowych funkcji w widoku, ale został on wzbogacony o dwie główne funkcje, dlatego możemy wybaczyć brak aktualizacji w widoku. Pierwsza funkcja jest związana z systemem Apple Pay, teraz użytkownicy mogą płacić komuś za pomocą iMessage.

W przypadku drugiej funkcji cieszymy się bardziej, do tego czasu same wiadomości są przechowywane w iCloud i synchronizowane między urządzeniami. Z jednej strony mamy więc dostęp do naszych wiadomości ze wszystkich urządzeń, a z drugiej możemy łatwiej zachować nasze dane.

Siri ma bardziej naturalny głos i mniej "przypomina robota". Ponadto Siri jest wyposażona w funkcje uczenia się, dzięki którym możemy dostosować naszego ulubionego osobistego asystenta do naszych potrzeb. Do tej pory Siri zachowuje się jak jedna osoba na iPadzie i na telefonie iPhone, więc jeśli nauczyła się czegoś na telefonie iPhone, będzie to wiedziała także na iPadzie.

Ważną nowością jest to, że teraz Siri może korzystać nie tylko z aplikacji Apple, ale także z tych, które zostały stworzone przez innych. Jeśli to się uda, będziemy mogli używać jej do transakcji bankowych online lub do rezerwacji biletów.

Kompresja zdjęć i filmów jest bardzo ładna i całkowicie odnowiona przez Apple. Dwa nowe formaty to HEVC (dla filmów) i HEIF (dla zdjęć). Zgodnie z obietnicą producenta pliki będą skompresowane do połowy, zachowując jakość zdjęć. Nie musisz się też obawiać, że Twój nowy komputer z systemem Windows nie będzie w stanie otworzyć tych plików. Funkcja ta jest bardzo przydatna we wszystkich urządzeniach, ale najbardziej przyda się w przypadku starszych, 16 GB maszyn.