Apple wszystko miesza - wyjaśnia Baza Naprawcza iPhone'a: W poniedziałek firma Apple rozpoczęła swoją doroczną konferencję dla deweloperów, tym razem całkowicie online. Podczas keynote zaprezentowano nowości w swoich systemach operacyjnych, takich jak iOS, iPadOS i macOS, a także coś wielkiego.

APPLE OGŁOSIŁO, ŻE PRZEJDZIE Z PROCESORÓW INTELOWSKICH NA WŁASNE UKŁADY KRZEMOWE

Jednak metody, którą zastosowano w tym celu, nikt nigdy nie stosował. Podejście Apple jest o wiele bardziej skalkulowane i przygotowane niż próby wejścia na rynek mobilny podejmowane przed laty przez Microsoft czy Intela. Którą porzucili z takim samym impetem.

Programiści mogą zacząć zabawę z komputerem Mac mini wyposażonym w układ Apple A12Z już w tym tygodniu. Ale konsumenci będą musieli poczekać do końca roku na pierwszy sprzęt z układami Apple.

Ponadto w ciągu najbliższych dwóch lat na rynku pojawią się nowe komputery z procesorami Intela. Pozwoli to uniknąć wymuszania zmian na osobach, które nie czują potrzeby przesiadania się na nowy sprzęt.

Oprogramowanie

Z drugiej jednak strony na każdego, kto pod koniec 2020 roku kupi komputer Mac z procesorem Apple, będzie czekał starannie zbudowany i kompletny ekosystem.

Znajdzie w nim całe istniejące oprogramowanie Apple, w tym profesjonalne narzędzia, takie jak system edycji wideo Final Cut Pro. Wykorzystano go także do zademonstrowania wydajności układu. Filtry były nakładane na działające wideo 4K w czasie rzeczywistym w sposób całkowicie płynny.

Microsoft przygotował już natywną wersję pakietu Office (Word i Excel na pewno), a Adobe przygotowało Lightrooma i Photoshopa na tę zmianę. To raczej solidny dzień zero.

Co więcej, najnowsza wersja systemu macOS, Big Sur (która ma się ukazać w tym roku), będzie domyślnie wyposażona w oprogramowanie pośredniczące o nazwie Rosetta 2, które pozwoli aplikacjom napisanym dla Intela działać na układach Apple.

Jest to konieczne, ponieważ układy Apple są oparte na architekturze ARM, podobnie jak układy mobilne, podczas gdy Intel pracuje na zupełnie innej architekturze x86. Rosetta 2 została zademonstrowana przy użyciu złożonego programu do projektowania 3D, Maya.

Aha, i również w Tomb Raiderze; przekonwertowana gra wideo również działała bez zarzutu. Nie wystarczy?

DZIĘKI UKŁADOWI SCALONEMU FIRMY APPLE SYSTEM MACOS BIG SUR MOŻE URUCHAMIAĆ APLIKACJE WYDANE NA TABLETY IPAD I TELEFONY I TO OD RAZU PO WYJĘCIU Z PUDEŁKA.

W małym okienku, jakby przed nami znajdował się telefon lub tablet, ale wciąż tam jest, działa. Przy odrobinie precyzji programista może dostosować kod do dużych wyświetlaczy komputerów Mac. Oczywiście konieczne będzie także dostosowanie do myszy i klawiatury, ponieważ dotykanie ekranu działa zupełnie inaczej niż w przypadku tych urządzeń peryferyjnych.

Jak już wspomniano, posiadanie aplikacji zoptymalizowanej dla wszystkich platform (macOS i iOS) ma pewne zalety.

Zmienia się też wszystko inne

Na przykład w systemie operacyjnym iPhone'a, iOS 14, zmieni się menu główne. Funkcja o nazwie Biblioteka aplikacji automatycznie organizuje aplikacje w foldery, takie jak gry, aplikacje społecznościowe i ostatnio dodane aplikacje.

Wśród ikon można umieszczać miniaplikacje i widżety, które będą przedstawiane w taki sam sposób - w postaci zaokrąglonych kwadratów lub prostokątów - jak ikony, ale na większej powierzchni.

Zajmują one obszar czterech lub ośmiu ikon i wyświetlają czytelną zawartość. Wyglądają trochę jak panel powiadomień lub jedna z aplikacji Apple Watch umieszczona w menu głównym.

Widżety będą ułożone w stos, który można przesuwać, aby wyświetlić informacje z kilku aplikacji w jednym miejscu. To sprytny pomysł na zmieszczenie ważnych informacji w znacznie mniejszej przestrzeni.

Siri została przeprojektowana tak, aby zajmowała mniej miejsca, a nie cały ekran, gdy jest o coś pytana przez asystenta sterowanego głosem.

Jeśli chcemy otworzyć coś w przeglądarce, od razu uruchomi się Safari, ale gdy interesuje nas tylko krótka informacja, pojawi się panel z odpowiedzią podobną do powiadomień z aplikacji.

Aplikacja komunikatora Wiadomości została nieco zmodernizowana; ważne rozmowy można przypiąć do obszaru priorytetowego, łatwiej też będzie wskazać, kto jest uczestnikiem rozmowy grupowej.

Rozpoznawanie głosu również zostało wzbogacone o algorytmy uczące się, a Apple stworzyło własny, całkowicie offline'owy program tłumaczący, który będzie również odczytywał na głos obcojęzyczne odpowiedzi.

Aplikacja powinna automatycznie rozpoznawać język mówiony i nie wymaga ręcznego ustawiania. Kolejną ciekawą innowacją jest cyfrowy kluczyk do samochodu, który można wgrać do telefonu.

Na początku będzie on działał z jednym z modeli BMW. Można go używać do otwierania drzwi i uruchamiania silnika.

KLUCZYKI MOŻNA UDOSTĘPNIAĆ CZŁONKOM RODZINY ZA POMOCĄ APLIKACJI

Oczywiście, naszym obowiązkiem jest przekazanie kluczyka do BMW komuś, kto potrafi nim odpowiedzialnie kierować.

Rozwiązanie o nazwie App Clip będzie bardzo pomocne, jeśli znajdziemy się w miejscu, w którym można użyć aplikacji (na przykład uiszczając opłatę parkingową), ale nie mamy danej aplikacji w telefonie.

W takim przypadku możemy aktywować aplikację usługodawcy za pomocą dotyku, jak w bankomacie, lub odczytując za pomocą kamery okrągły sygnał podobny do kodu QR; w rezultacie pobranych zostanie kilka megabajtów, a nie cała aplikacja.

W ten sposób zostanie pobranych kilka megabajtów, a nie cała aplikacja. Automatycznie zostaniemy zidentyfikowani za pomocą konta Apple podanego w telefonie komórkowym. Nie musimy się osobno rejestrować u usługodawcy (firma parkingowa, kawiarnia itp.). Wystarczy, że połączymy naszą kartę debetową z kontem Apple i już płacimy jednym dotknięciem.

Interfejs graficzny systemu iPadOS 14 został nieznacznie zmodernizowany; najbardziej znaczącą zmianą może być przekształcenie paska wyszukiwania. Będzie on dość podobny do paska wyszukiwania Spotlight w systemie macOS.

Wyświetlany jest tylko pasek wyszukiwania, a gdy tylko zaczniemy coś wpisywać, od razu wyskakują potencjalne wyniki.

Apple Pencil przeszedł znacznie większe zmiany, ponieważ iPadOS 14 potrafi automatycznie zamieniać pismo odręczne na tekst. Potrafi nawet korygować kształty! Jeśli na przykład narysujemy zupełnie beznadziejny pięciokąt, Apple Pencil zamieni go w dokładny pięciokąt.

NASZE ODRĘCZNE NOTATKI BĘDĄ NIECO BARDZIEJ KANCIASTE, ALE BĘDĄ SPRAWIAŁY WRAŻENIE BARDZIEJ PROFESJONALNYCH.

Z tymi zapowiedziami wiąże się też nowa funkcja słuchawek Airpods. Gdy po wysłuchaniu podcastu lub piosenki odkładamy iPhone'a i zabieramy się za oglądanie filmu Netflix na iPadzie, słuchawki Airpods w naszych uszach wykrywają, że nie mamy na to czasu.

Słuchawki Airpods w naszych uszach wykrywają, że treść pochodzi z innego źródła i automatycznie przełączają się z jednego urządzenia na drugie.

Będzie to bardzo przydatne w rodzinach, w których więcej osób korzysta z gadżetów. Wbudowany w słuchawki akcelerometr wykrywa, kiedy porusza się nasza głowa. Odpowiednio dostosowuje efekt przestrzenny, aby uzyskać dźwięki, które zawsze wydają się dochodzić z kierunku wyświetlacza.

Podobnie, jeśli obrócimy iPada w rękach, usłyszymy inny efekt przestrzenny.

Ulepszenia i bezpieczeństwo

Usprawnienia zawarte w wersji Big Sur systemu macOS są również w większości kosmetyczne; oczywiście oprócz tego, że mogą działać na nowych procesorach. Zmienił się pasek boczny aplikacji. Wszędzie zastosowano zaokrąglone kwadraty i prostokąty, a podkreślenia nawiązują do wzornictwa systemu iOS / iPadOS.

Nie bez znaczenia są też rozwiązania Safari w zakresie bezpieczeństwa; zarządzanie rozszerzeniami i wtyczkami stało się w przeglądarce dość szczegółowe.

Możemy określić witryny, do których dane mogą być dostępne dla każdego rozszerzenia. Dodatkowo dostęp ten można ograniczyć do jednego dnia, aby aplikacje te nie mogły automatycznie zbierać o nas danych.

Przeglądarka otrzymała też nowe rozszerzenia językowe, które pozwalają nam tłumaczyć tekst strony.

Apple nie zaprezentował na WWDC żadnego sprzętu, który od razu otworzyłby portfel fana. Była to jednak najbardziej znacząca zapowiedź kalifornijskiej firmy w ostatnich latach.

Nadchodzi nowa era, w której Apple będzie rządzić całym swoim ekosystemem, od ostatniego układu scalonego po oprogramowanie.

Będzie to łatwe, jeśli wszystko będzie działać tak bezbłędnie, jak na dzisiejszych demonstracjach. Dziesiątki milionów klientów i 23 miliony partnerów tworzących aplikacje z radością otworzą swoje portfele, gdy tylko pojawią się pierwsze urządzenia z układami Apple.