Niewielu właścicieli inteligentnych urządzeń zastanawia się dokładnie, w jaki sposób działają różne czujniki, w które wyposażone są nowoczesne gadżety. Warto zauważyć, że jeszcze kilka lat temu „inteligentna” bransoletka mogła liczyć tylko kroki. Teraz bransoletki fitness i smartwatche mogą liczyć przebytą odległość, rozpoznawać swoją pozycję w przestrzeni, reagować na poziom oświetlenia i wiele więcej. Jak to wszystko działa?

Akcelerometry

Prawie każdy monitor fitness ma akcelerometr. Moduł ten może służyć do wykonywania różnych zadań, ale główną funkcją akcelerometru jest zliczanie liczby wykonanych kroków. Akcelerometr dostarcza również gadżetowi informacji o położeniu w przestrzeni i prędkości poruszania. W ten sposób tracker lub zegarek „rozumie”, w jakiej pozycji się teraz znajduje, „wiedząc”, czy właściciel się porusza, czy nie. Nie wszystkie akcelerometry są takie same - są cyfrowe oraz analogowe.

GPS

Ta technologia ma już kilkadziesiąt lat, ale nadal pozostaje jedną z najbardziej poszukiwanych. GPS pozwala z dużą dokładnością określić współrzędne obiektu na podstawie sygnału wysyłanego przez satelity (jest ich 29). Moduł GPS w zegarku lub trackerze odbiera sygnał z satelity. A do czasu, który upłynie od momentu wysłania sygnału przez satelitę do momentu jego naprawienia przez moduł, możesz określić przybliżoną pozycję modułu. Im więcej satelitów znajduje się w zasięgu, tym dokładniej określane są współrzędne. W związku z tym moduł GPS pozwala określić prędkość ruchu, wysokość i kilka innych parametrów.

Optyczne czujniki tętna

Dziś nie musisz iść do lekarza, aby zmierzyć tętno. Nowoczesne czujniki optyczne mogą dość dokładnie odczytywać poziom tętna. Diody LED takiego czujnika emitują światło, które jest pochłaniane przez tkanki ciała, w tym krew. Jednocześnie krew pochłania więcej światła niż np. skóra. Zmiany ilości krwi w naczyniach prowadzą do zmiany poziomu absorpcji światła, który jest rejestrowany przez czujnik. Specjalny algorytm oparty na tych danych określa tętno. Najbardziej zaawansowane czujniki zbliżają się do dokładności EKG.

Czujniki przewodnictwa skóry

Moduły tego typu przeznaczone są do pomiaru przewodnictwa skóry. Im więcej wilgoci ma skóra, tym lepsza jest jej przewodność. A poprzez poziom nawilżenia skóry możesz również określić poziom aktywności treningowej. Dane z takich czujników korelują z odczytami innych czujników. Specjalny algorytm oblicza dane, analizuje je i wyświetla w czytelnej formie na wyświetlaczu zegarka lub smartfona.

Termometry

Nawet podstawowy termometr może dość dokładnie oszacować temperaturę skóry. Im wyższa temperatura, tym bardziej aktywny przeprowadzasz trening. Informacje o temperaturze skóry są porównywane z odczytami innych czujników, po czym urządzenie dostarcza użytkownikowi dane o aktywności treningu.

Ocena oświetlenia

Czujnik światła zwykle włącza fotokomórkę, która daje więcej prądu, gdy poziom światła rośnie. W związku z tym urządzenie „rozumie”, jaka jest pora dnia, porównując dane o poziomie oświetlenia z odczytami czasu. Czujniki światła UV działają w przybliżeniu w ten sam sposób, jednak w tym przypadku fotokomórka jest dostrojona tylko do widma UV, a nie do rejestracji światła widzialnego.

Czujniki bioimpedancji

Czujniki tego typu znajdują się w Jawbone UP3 i kilku innych trackerach. Taki moduł może określić jednocześnie trzy wskaźniki: tętno, częstość oddechów i przewodność skóry. Według przedstawicieli firmy czujniki bioimpedancji rejestrują niewielkie zmiany w ciele i na podstawie tych danych specjalny algorytm oblicza powyższe wskaźniki.